Opera Neon – браузер з майбутнього

Opera Neon - концепт браузера від Opera Software

Neon – a concept browser by Opera

Воу воу воу… Opera, не так різко, а то я не встигаю освоїтися та зі всім розібратися… 😀

Opera Neon – майбутнє вже стукає в наші двері… Асоціації в мене чомусь саме такі та й зачепив мене цей концепт непонемовляче. 😀

Для розігріву трішки сухих фактів.

Інтернет та все, що з ним пов’язане (сайти, різноманітні служби, хмарні сервіси та послуги, а також інфраструктурні рішення для доступу до мережі), розвивається шаленими темпами. Для прикладу, якщо раніше ми завантажували відео і пізніше його переглядали, то тепер в цьому немає необхідності – все це можна зробити онлайн. Наприклад, переглянути цікавий фільм чи улюблений серіал, причім в доволі пристойній якості, здебільшого швидкість інтернету це дозволяє.

Аналогічна ситуація зі збереженням даних на хмарних сервісах, зараз ви можете отримати доступ до своїх файлів (фото, відео, аудіо чи інших документів) практично з будь-якої точки світу. Відповідно немає потреби докуповувати додаткові жорсткі диски щоб зберігати цілу бібліотеку фільмів. Вважаю, що вінчестера зі середньостатистичним об’ємом для зберігання даних зараз здебільшого цілком достатньо, за винятком хіба реальної потреби в силу тих чи інших причин або якихось особистих переконань та поглядів, коли не бажаєте довіряти свої дані третім особам.

Отож, для доступу до цього парку всіляких можливостей нам потрібен такий інструмент як веб-переглядач. Він повинен бути простий у використанні та доволі “просунутий”, що дозволятиме нам отримувати максимум від його можливостей та тих сайтів/сервісів якими ми плануємо користуватися.

Розвиток технологій серед веб-переглядачів


Як на мене, то щось доволі давно вже не було якихось значних подій в сфері “браузеро-творіння”. Складалося таке враження, що практично усі свої сили розробники кинули на уніфікацію стандартів для того щоб розвивати Інтернет і робити веб-технології однорідними, коли веб-девелоуперам б не було необхідності відволікатися на потребу творити додаткові рядки в коді своїх веб сторінок під кожен браузер окремо. А враховуючи те що основними зараз можна вважати рушії WebKit (на базі якого функціонують Safari та Chromium’о подібні – Google Chrome, Opera, Vivaldi, Yandex Browser, тощо; також є Microsoft Edge, який побудований на базі ядра EdgeHTML – його Microsoft позиціонує повністю сумісним з WebKit) та Gecko від Firefox, то зараз це значно легше зробити, а ніж тоді, коли кожен розробник майстрував усе сам зі своїми пріоритетами та “баченням прекрасного”.

Звісно усі ці переходи до одного рушія не були простими, в свій час Opera відмовившись від власного ядра Presto і створивши на базі Chromium рушій Blink отримала шквал критики та гніву від своїх прихильників… адже значна частина функцій доброї “лампової” 12 версії ще була не зреалізована на час релізу 15 версії.

Моя історія користування веб-переглядачем Opera.

Моїм першим браузером була Opera! Ще якась версія (її порядковий номер на жаль не пригадую), котра вимагала введення ключа від платної ліцензії. Пізніше від цього відмовилися знайшовши інші методи монетизації. Все було добре, з кожним оновленням Opera ставала ще кращою, за вийнятком кількох релізів коли просте оновлення поверх старої версії проходило не зовсім гладко і потрібно було трішки помучитися щоб все запрацювало коректно.

На момент виходу 12 версії я вважав, що Opera практично ідеальна для мене як користувача, але в той же час розумів, що для більшості веб-девелоуперів цей браузер як більмо на оці. Не раз зустрічав згадки в нетрях, що Opera зі своїм рушієм Presto дещо інакше трактує правила кодингу веб-сторінок, якісь виконує занадто прискіпливо, а щось взагалі ігнорує… через що частина сайтів виглядали в ній не так як було задумано їх розробниками.

Признаюся чесно, коли на зміну 12 версії Opera випустила 15, я був дуже розлючений і розчарований! Адже єдиний браузер котрий практично з мінімумом додаткових плагінів я міг налаштувати під свої потреби, втратив все це з одним єдиним оновленням. Я намагався з розумінням віднестись до цієї події, продовжував користуватися “старим” переглядачем і певний час чекав на обіцяні оновлення котрі повернуть більшість “фішок” старої версії. Натомість в основному вони зосередилися на тому, що було не таким цікавим для мене, забувши практично про більшість “фішок”, які виокремлювали цей веб-переглядач серед інших. В результаті я мігрував на Firefox, котрий і дотепер використовую як свій веб-переглядач за замовчуванням. В основному через те, що мені вдалося з ним “вжитися”, звикнути, підлаштувати під себе, а також можливість здійснити синхронізацію даних між своїми пристроями. Розумію, що синхронізація є в більшості браузерів, але наприклад Vivaldi (автори якого намагаються зреалізувати найпопулярніший функціонал Opera 12) її не має, та й не зможе забезпечити в повному обсязі, доки автори не випустять мобільні додатки для iOS та Android.

Стара “лампова” Opera…

Технології не стоять на місці, старе замінюють чимось новим, сучасним, часом простим і практичним, а іноді складнішим та в той же час більш продуманим. Але навіть зараз, запустивши Opera 12, я бачу те чого немає в інших, або ж воно і кимось зреалізовано проте в силу певних обставин користуватися тим браузером я не можу/не хочу.

мій улюблений браузер!

Стара добра “лампова” Opera


Спробую пару прикладів написати:

 • чого варте нормальне групування вкладок з можливістю згорнути чи розгорнути цю групу так як хочеш,
 • змога розмістити вікна певних вкладок у вікні програми так як тобі заманеться,
 • гарана реалізація показу завершення завантаження фонової вкладки загинанням кутка цієї вкладки,
 • можливість створити власні фільтри для блокування не бажаних елементів на сторінках сайтів без потреби користуватися AdBlock’ом,
 • додавання нотатки з певного вмісту сторінки чи просто збереження якоїсь інформації або цікавої думки,
 • практично будь який елемент інтерфейсу програми можна прибрати, перемістити і розташувати там де ти того хочеш,
 • рядок стану зі смугою для “зумування” сторінки, опціями показу зображень… і т.д. і т.п.

Звісно згадав я лиш те чого бракує особисто мені, але такі “дрібниці” робили цю програму чимось більшим ніж просто браузер для перегляду сторінок.

Хтось може не погодитися з моєю думкою, сказавши що практично будь-який браузер можна змінити за допомогою плагінів – так можна, але я це робив без них і чудово почувався…

Недоліків в цієї версії не багато, але вони доволі суттєві – за час, що минув після її випуску, відбулося багато змін та нововведень і тепер деякі сайти не відображаються коректно, щось не працює чи викликає завершення роботи браузера помилкою, часом програма “від’їдає” забагато “процесорного часу” та оперативної пам’яті. Також немає такої функції як затримка завантаження фонових вкладок, після запуску веб-переглядача.

Скажи привіт новому Opera Neon

інтуітивно-зрозумілий дизайн

Простий та зрозумілий дизайн для легкого веб-серфінгу


Давно не відчував такого захоплення, як ото після презентації Opera Neon. Востаннє щось схоже (проте особисто для мене не настільки інноваційним в порівнянні з Neon’ом) презентував Yandex. Від команди розробників Yandex браузера був представлений доволі сміливий варіант, коли зовнішній вигляд програми став дуже мінімалістичним, а уся увага користувача зосереджується на вмісті сторінок.

Майбутнє UI модернових браузерів від Яндекса

Yandex Introduced The Future UI Of Modern Browsers


Користуватися новинкою було досить легко і зручно, проте в голові лунала думка: “чогось бракує, все наче класно, проте якась недовершеність” і власне не використання лівої та правої частин екрану, котрі на деяких сайтах порожні, а вся інформація зосереджена посередині, та ще й в еру популярності екранів зі співвідношенням сторін 16:9 змушувало схилятися до думки, що це ще далеко не ідеал. Та й сила звички то страшна сила і через певний час я повернувся до старого веб-переглядача. Хоча ні, не лише сила звички, а ще й те що це “ворожий” Yandex…

Конфіденційне вікно в Opera Neon

Opera Neon – incognito page


Я щиро захоплююся авторами нового дизайну Opera Neon, його розробникам та дизайнерам низький уклін. Нарешті щось свіженьке, а не звичне передирання чужих ідей з невеличким косметичним переосмисленням на свій лад, коли переміщують кілька елементів, щось перемальовують і вважають що цього достатньо. Звісно давно минули ті часи, коли та чи інша програма була чи не єдиною в своєму роді і аналогів їй не було або ж вони своєю примітивністю відштовхували користувачів після кількох спроб скористатися ними. Тоді темпи нововведень, змін, покращень, вдосконалень, тощо.., були значно повільнішими ніж зараз. Тепер, серед такої численної кількості програм, придумати щось нове не так вже й просто, проте не нереально.

Так що ж нам пропонує Opera Neon?

Унікальний дизайн, практичний та інтуїтивно зрозумілий інтерфейс (ну можливо за винятком декількох нюансів, до яких швидко звикаєш), раціональне розміщення елементів (на мою скромну думку все саме там де і має бути) і все це не таке як в інших.


Звісно я не забуваю, що це лиш концепт, який його авторам потрібно ще дещо “обробити напильником”, тим не менш старт люксичний!

Отже, що ми бачимо після першого запуску Opera Neon?

Наче практично нічого такого – один мінімалізм, і це файно!

First Run Opera Neon

Opera Neon – перший запуск веб-переглядача


Спочатку вікно програми трішечки нагадує відкриття нової вкладки в звичайній версії браузера Opera, причім фоном Neon використовує зображення, яке ви обрали для стільниці своєї системи.

New Tab in Opera Browser 44

Opera Browser – 44 версія програми


Проте, якщо зараз в усіх веб-переглядачах це просто нова вкладка швидкого набору з якої ми потрапимо на якусь сторінку з нетрів, то в концепті це вже основа навколо якої все “крутиться”. Ми не можемо її закрити чи навпаки відкрити з десяток нових вкладок (що до речі логічно).

Основи інтерфейсу Opera Neon

Opera Neon – основні елементи інтерфейсу


Ліворуч розташована панель з “плюсиком”, плеєром, камерою для захоплення фрагментів сторінок, галереєю створених знімків та менеджером завантажень, а внизу – меню додаткових параметрів та решти опцій.

Плюсик – як на мене, то це фіктивна кніпка. Спробую пояснити свою думку – зараз при натисненні клавіші “+” в усіх веб-переглядачах створюється нова вкладка, а в Opera Neon плюсик лиш імітує відкриття нової вкладки, насправді ж після натискання відбувається згортання активної сторінки. Причім праворуч у рядку заголовка вікна відкритої вкладки маємо клавішу згортання, функціонал той самий і маю припущення, що зроблено це для зручності користувача – щоб не було необхідності “літати” мишею, користувач може клікнути по тім елементі до якого курсор чи палець зараз ближче.

Плеєр – тут ми маємо доступ до більшості мультимедійних вкладень з усіх відкритих вкладок, не важливо – відео це чи аудіо, ми зможемо ставити їх на паузу та/або продовжувати відтворення, а також відкривати міні вікно для перегляду відео поверх інших вкладок. А що найголовніше, так це те, що тепер коли нам необхідно поставити на паузу музику запущену у вкладці, яка зараз у фоні, нам немає потреби її шукати – ми просто клікаємо по піктограмі плеєра і обираємо потрібну дію з тим чи іншим мультимедійним контентом.

Особисто я давно на це чекав, можливо звик до того що в iOS є такий “недолік” коли запускаєш нове відтворення чогось, то те що у фоні зараз грає автоматично стає на паузу. Коли я звик до цього, то часом в браузері на ПК перш ніж запустити відтворення музики/відео в одній вкладці, необхідно було перейти на іншу і зупинити те що відтворювалося на той момент в ній. Добре хоча б те, що тепер веб-переглядачі показують звідки лунає звук, а то часом у фоні відкриєш кілька вкладок і на якійсь з них “добрий” адмін подбав щоб вам не було сумно…

Звісно є ще над чим попрацювати в цьому напрямку! Адже якщо показ, як мультимедіа, фонових відео вставок з деяких сайтів в плеєрі мене не сильно дивує, то відсутність змоги здійснити управління музикою з сайту Spotify мене засмучує. Також варто було б винести управління мультимедіа контентом у прев’ю вікна (як це є в усіляких плеєрів – відтворювати/пауза, перемкнути туди-сюди…) на панелі завдань самої Windows – таких клавіш як вимкнути звук, поставити на паузу чи відкрити міні вікно для перегляду було б достатньо.

Камера – це засіб створення знімків для захоплення фрагментів сторінок, що потрапляють до галереї. Досить зручно, особливо коли автор сторінки блокує можливість зберегти зображення або якщо потрібно комусь показати чи вказати на певний фрагмент сторінки. З галереї простим перетягуванням знятий фрагмент (скріншот) можна вставити і передати комусь. Наприклад, у WordPress під час додавання публікації такі фрагменти чудово вставляються в редактор. Скріншот можна зробити з прокруткою сторінки, а також в галереї закріплюється посилання на сторінку де він був зроблений – завжди можна буде повернутися на цю сторінку в майбутньому. Але теку розташування скріншотів не можна змінити і потрібно робити усілякі викрутаси щоб просто мати доступ до зображення для редагування чи передачі комусь не через інтернет.

Менеджер завантажень – тут нічого особливого, лиш показано останні завантаження кульками, реалізація аналогічна тій як показано відкриті вкладки праворуч. Тут можна відкрити сам файл або ж теку, в яку його завантажено, а також перейти на сторінку усіх завантажень.

Про меню додаткових параметрів та решти опцій нема що особливо й писати, наразі тут маємо зумування, пошук по сторінці, друк, відкриття нового вікна або вікна в режимі невидимки, можемо відкрити історію переглядів, завантажень чи налаштування, і додаткові опції – очищення історії, засіб керування завданнями та інструменти розробника, а також клавіша виходу для закриття програми.

Праворуч – нова візуальна панель відкритих вкладок, що дає змогу краще орієнтуватися серед них. Розробники заявляють про інтелектуальну систему автоматичного управління вкладками – ті, що найчастіше використовуються, будуть підніматися вгору, а найменш відвідувані навпаки опускатимуться вниз. Також вкладки можна переміщувати як нам заманеться: вгору, вниз, до швидкого набору, а також перетягнувши на відкриту сторінку нам буде запропоновано обрати розміщення цієї вкладки – ліворуч чи праворуч активного вікна.

Думки вголос

Гадаю рядок заголовка вікна програми та елементи закриття, його згортання чи відновлення варто взагалі прибрати, вони не просто займають місце, а взагалі не вписуються в стилістику програми. Виглядає це все якось не “феншуйно”! Адже Opera Neon, своєю імітацією стільниці (ну не дарма ж вони зображення з мого робочого столу використовують) дає нам зрозуміти, що після запуску системи відкривши веб-переглядач нам більше нічого і не потрібно 😀 Мабуть клавіша “вийти” нам натякає, що можливо так і буде.

Рядок заголовку відкритої вкладки дещо заширокий, було б добре щоб він трішки звужувався після того як користувач почав скролити сторінку донизу.

Також бракує змоги здійснювати своєрідне групування вкладок, коли їх відкрито багато, то щоб не було необхідності довго скролити в пошуках певної сторінки. Правда особисто я бачу кілька варіантів і можливих сценаріїв реалізації. Наприклад, це може бути як класичне групування користувачем так і автоматичне при відкритті нової вкладки з посилання від активної. А ще не забуваємо про можливість відкривати і переглядати дві вкладки одночасно – це також може вплинути на функціонування групування та пріоритети розміщення. Зараз ми можемо зробити маленьке вікно, наприклад, веб версії якогось месенджера, і паралельно переглядати іншу інформацію поруч. Але що ж робити якщо мені хочеться кілька невеличких вкладок – Skype, Telegram, Messenger… і щоб вони розміщувалися аналогічно, просто щоб була змога перемикатися між ними за потреби… Варто б було додати кніпку фіксування чи “залипання” вкладки, поставити свого роду мітку, щоб обрані вкладки залишалася праворуч екрану, а інші відкривалися поруч.

Що ж, гадаю розробникам Opera Neon є над чим попрацювати. Звичайно ще можна було б багато нафантазувати над тим, що і як мають зробити в нових версіях розробники Opera Software, проте це рівносильно гаданню на кавовій гущі, тож краще дочекатися нововведень та вже обговорювати усілякі нюанси після їх появи.

Майбутнє вже близько!

Вважаю Opera Neon – це яскравий приклад того, що ще не все з можливого придумано, а також немає межі для досконалості.

Звичайно Opera Neon не перша ластівка, час від часу та чи інша команда намагається “винайти свій велосипед”, запропонувати користувачеві щось не таке як в інших, своєрідне переосмислення вже наявного в інтерфейсі та сталих сценаріях використання веб-переглядачів… Як завжди настає момент, коли серед розробників браузерів хтось пропонує якесь “ноухау”. Наприклад, в свій час саме Opera запровадила відкриття нових вкладок в одному вікні, і як на мене це тоді суттєво вплинуло на позиції Internet Explorer’а.

Завантажити Opera Neon і встановити можна версії для Mac та Windows звідси: www.opera.com/neon

Наразі в мене все. Хочу побажати авторам цього концепту успіхів, а також команді Opera хутчіш реалізувати все це в стабільній версії веб-переглядача. А також не забути зробити попередній інструктаж після інсталяції, щоб не відлякати користувачів, а роз’яснити які переваги та нововведення вони отримали з черговим оновленням.

Не знаю чи вдалося мені донести свої думки до читачів, я намагався охопити і наштампувати про все те, що мене зацікавило в Opera Neon. З радістю перечитаю ваші коментарі!

Завантажити

Джерело

Поширити: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

шПійон

Перший хлопець на селі. Виконуючий обов'язки Голови Сільради.

Вам це має сподобатися...

5 відгуків

 1. Тарас Картоплина сказав:

  А от в чому весь смак цього браузера! А я думав що Opera Neon дивний відрісток, який немає права на життя через скудність функціоналу, а виявляється вони просто випробовують чи піпл засмакує собі його.

 2. оперний сказав:

  ​Opera Neon добротній браузер, згідний з цим. Мені от чого бракує – хочеться закріпити вкладку з відео чи музикою лише в плеєрі, щоб її не було праворуч і вона не займала місце! Можливо не автоматично, перетягуванням чи ще якою функціональною кнопкою. А так – дюже зручно!

 3. триздун сказав:

  Якщо дошліфують до притомного стану то може щось і вийде. А то зараз верстка на деяких сайтах дуже “пливе”. Щось з цим потрібно робить! А в загальному – молодці!

 4. Олег сказав:

  Щось в мене частина сайтів перестала адекватно відкриватися з цим неоном, то пише – проблема з безпекою, після чого відкриває сайт лиш у текстовому вигляді (без зображень та стилів), то довго вантажить і в кінці так і зупиняє недовантажену сторінку. Google часом погрожує що це стара версія хрому, а тому рекомендує оновитися… А все так було добре.

  Є хтось, в кого такі ж симптоми? Дуже прикро, звик до цієї програми, на великому екрані якраз саме те що потрібно… а тут така засада!

  • шПійон сказав:

   Рекомендую запустити Neon з правами адміністратора. Мав таку ж проблему з сертифікатами, надавши програмі повний доступ вона щось собі замінила, що вочевидь не могла зробити з правами користувача, і тепер навіть при звичайному завантаженні все працює нормально.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *